Skip to content

Categories:

Affärsidéer kring fenomenet Poker

Poker har varit en stark trend under 2005. Nätpokern blomstrar. TV-programmen som sänder pokerturneringar ökar. En aluminiumväska med pokermarker kort blev årets julklapp.

Som entreprenör börjar jag genast fundera kring vilka tjänster och produkter som poppar upp kring ett fenomen.TV-program och pokerset har jag redan nämnt, men de är inte de enda. Jag kan börja med nätpokern.

Tilläggstjänster till onlinepokern har börjat poppa upp ur marken som svampar. En del mjukvara beräknar sannolikheter för din aktuella spelhand. Andra analyserar spelet hos dina motståndare och avgör hur aggressivt de spelar m.m. Båda tjänsterna använder ofta reklam eller licens som inkomstkälla. Jag misstänker att den som analyserar ett proffs vid pokerbordet och sedan säljer informationen skulle kunna tjäna pengar på E-bay, men jag har inte sett något av detta. Det beror förmodligen på två saker; för det första tycker inte pokertjänsterna om hjälpverktyg vilket gör att man kan bli utkastad från tjänsten och för det andra finns det ingen perfekt statistik.

När det gäller produkter utanför datorskärmen verkar det inte finnas några begränsningar i fantasirikedom. Tidningar, dvd och böcker produceras på löpande band med tips från de stora turneringsvinnarna. Men det lite mer udda tjänsterna är jag mer imponerad av. Dessa finns framförallt i USA. Vad sägs om kortlekar med egna tryck på ryggen (t.ex. företagslogga). Eller en liten maskin som du kan stämpla ut egna pokerchips med, efter egen design naturligtvis. Du kan även köpa en egen bubble head figur av din favoritpokerspelare. En bubble head figur är en gubbe med för stort huvud som sitter på en fjäder. När man klappar den på huvudet studsar huvudet så att det ser ut som den skrattar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Posted in alla inlägg.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.



Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.