Skip to content

Categories:

Orange lanserar wifi-mobil

Den brittiska mobilaktören Orange har valt att inte kämpa mot strömmen och släpper en mobiltelefon som ringer gratis över ditt trådlösa nätverk. Med telefonen (som fått namnet the Unique phone) kan du ringa gratis när du är hemma till vanliga telefoner och alla Orange-anslutna mobiltelefoner. Sammanlagt kan du ansluta sex telefoner till ett nätverk.

När du går hemifrån ska du kunna gå över till betalnätet utan att anslutningen ska bryts.

Ett argument för att privatpersoner ska skaffa dessa telefoner är att man får både kostnaden för mobilen och hemtelefonen på samma räkning, vilket de kanske kunde ha löst ändå.

Aktörer som Orange, Skype och Fon är på väg att ta oss in i en ny fas av kommunikation mellan människor och mellan maskiner. En mobil som är uppkopplad mot ett höghastighetsnät kan uträtta stordåd.

Telefonerna lanseras i Storbritannien, Frankrike, Nederländerna, Spanien och Polen i November.

Läs hela pressmeddelandet här

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Posted in alla inlägg.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.



Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.