Skip to content

Categories:

2007 uppköpens och riskkapitalets år

Computer Sweden hade en artikel idag om att högkonjunkturen har fått fart på uppköpen vilket gynnar bolag som gått in tidigt med riskkapital i små onoterade bolag.

För den som letar efter små onoterade webbbolag att investera i finns en bunt startups i hela världen, men främst i Silicon valley.

Botanisera på www.go2web20.net



I veckan lade AOL ett bud på den svenska annonsförmedlaren Tradedoubler på 900 miljoner dollar. Tradedoubler är en ganska svår tjänst att använda enligt min erfarenhet, men som Johan Stael von Holstein brukar säga: “Produkten är inte allt. Man behöver en duktig person som kan sälja skiten”.



En annan spännande startup som säkert kommer att säljas om några är för en betydande summa är ju Friis och Zennströms senaste satsning Joost (a.k.a. the venice project). Duon har ju visat sig minst sagt framgångsrika förut, så det ska bli spännande att se vart detta leder.



Januari har inte börjat så pjåkigt. Nu saknas bara lite snö för att det inte ska bli en beckmörk, blaskig och blöt förvår.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Posted in alla inlägg.


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.



Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.