Ett öppet API stänger ute besökarna

Jag använder Twitter via Tweetdeck och jag upptäckte nyligen att de släppt en ”Recommended friends”-funktion. Det slog mig att ett API som Twitter öppnat upp faktiskt kanske gör att de driver färre besökare till sin sajt. Jag vet att jag svär i kyrkan genom att påstå detta och det är säkert inte sant. Givetvis är ett öppet API en utmärkt källa till att öka användandet av många tjänster och rota varumärket, samt därmed öka trafiken till källan. Samtidigt är det viktigt att öppna upp på rätt sätt så trafiken verkligen flyter tillbaka till sajten, i synnerhet med en annonsfinansierad affärsmodell.

Facebook har lyckats utmärkt med att ta sig utanför sin egen domän med öppna funktioner och nästla sig in på populära sajter med bland annat en liten ”like”-knapp och Facebook connnect. Den ständiga närvaron gör att vi hittar en mångfald av användningsområden hos våra Facebook-konton och allt vi gör flyter tillbaka till våra vänner på Facebook.com.

Internet består heller inte längre av en samling isolerade sajter. Det är ett galleri av applikationer med inslag från olika tjänster som lägger till form och funktion till det vi varje dag upplever. Besökarna ska inte komma och gå. De ska surfa runt och ständigt följas av praktiska funktioner som gör det lätt att dela med sig av upplevelser, minnen och idéer.